Prototypování osvětlovací techniky pomocí 3D tisku
Společnost ROBE lighting s.r.o. vyrábí profesionální osvětlovací techniku, jejíž výrobky najdete především na koncertech, v divadlech, TV studiích, operních sálech, ale i jako součást architektury. ROBE lighting patří mezi přední dodavatele osvětlovací techniky a jejich historie se píše již od roku 1993. V šesti zemích mají několik vlastních poboček, ale jejich kompletní distribuční sít pokrývá přes sto zemí světa. ROBE lighting celkem zaměstnává přes 750 pracovníků, a to především ve Valašském Meziříčí nebo v Karviné, další zaměstnanci se nachází v zahraničních pobočkách.
ROBE lighting má ve svém portfoliu několik profesionálních 3D tiskáren dodaných od naší společnosti MCAE Systems již od roku 2013 a jejich portfolio se do roku 2019 poměrně rozrostlo.
Laboratory Engineer Rudolf Hába vede vývojovou laboratoř, jejíž součástí je samozřejmě i pracoviště 3D tisku. Zmínil se, že první kontakt s 3D tiskárnou Stratasys a společností MCAE Systems proběhl s 3D tiskárnou Stratasys MoJo, která nasměrovala toto vývojové oddělení k 3D tisku. V současnosti používají především tiskárnu Stratasys Fortus 450MC a postprocessing ve formě omývání podpůrného materiálu v zařízení Stratasys SCA 3600, které firma pořídila v roce 2019.
„Technologii 3D tisku využíváme hned v několika oblastech a úrovních od vývoje, výroby až po péči o zákazníka či vybavení montážních pracovišť. Jednou z hlavních oblastí uplatnění je však prototyping. Tiskneme kryty zařízení, jemné pohyblivé součástky, optické elementy, designové prvky a mnoho dalších,“ prozrazuje Rudolf Hába.
Společnost ROBE lighting brala nákup nové technologie pro aditivní výrobu především jako vhodnou investici do vývoje a rozvoje vlastních inovací. Díky okamžitému přístupu k těmto technologiím přímo ve vlastním vývojovém oddělení je aditivní výroba výrazně efektivnější. Myšlenky a nápady vývojářů jsou tak rychleji a dostupněji přeneseny do reality. S pomocí 3D tisku jsou schopni velice pružně reagovat na požadavky konstruktérů, designérů a technologů a následně vyrobit potřebné díly s vysokou přesností a současně ušetřit na celkových výdajích, protože služby nemusí outsourcovat.
„Díky technologii 3D tisku jsme schopni eliminovat zásahy do forem či technologických postupů ve výrobě. Týká se to například forem pro vstřikované plastové díly, obráběné, laserované, či vysekávané kovové díly, atd. Tím, jakou rychlost, přesnost a cenovou dostupnost prototypů nám 3D tisk nabízí, jsme razantně snížili náklady na vývoj výrobků. Dříve složitě opracovávané a finančně náročné přípravky do výrobní linky, které jsme museli outsourcovat, jsme nyní schopní vytvořit takřka ihned a za zlomek ceny.“
S odstupem času dodává, že je ve společnosti ROBE lighting vidět výrazný posun v oblasti vývoje a konstrukce produktů. Celkově se podařilo s pomocí 3D tisku optimalizovat výrobní procesy, ale i testování a v poslední době také zamezit výpadkům dílů. Navíc s 3D tiskem přichází i možnost individuální malé série produktů na přání zákazníků.
Při výběrovém řízení byly osloveny i jiné konkurenční společnosti, ale rozhodující plus pro MCAE Systems byla především podpora, vstřícná komunikace, ale i cena.