3D tisk ve výrobě profesionálních kytar Furch
3D tiskárny už dnes vypomáhají snad ve všech odvětvích, výjimkou není ani 3D tisk při výrobě kytar. Těší nás, že mezi významné zákazníky, kteří využívají 3D tiskárny od naší společnosti MCAE Systems, patří i světově uznávaný výrobce kytar, společnost Furch Guitars.
3D tisk ve Furch Guitars
Společnost Furch Guitars byla založena v roce 1981 a postupně se vypracovala mezi nejvýznamnější světové výrobce celodřevěných akustických kytar. Sídlo i výrobní areál společnosti se nacházejí ve Velkých Němčicích v blízkosti Brna, kde pracuje na 60 špičkových nástrojářů. Furch při své práci úspěšně spojuje dlouholeté know-how z oblasti ruční výroby s nejmodernějšími výrobními procesy, technologiemi a vlastními inovacemi, díky nimž vytváří prémiové nástroje s vynikajícími akustickými a konstrukčními vlastnostmi.
Ročně společnost vyrobí přibližně 8 000 kytar, které následně prodává ve 32 zemích světa. Mezi její zákazníky patří např. Al di Meola, Suzanne Vega, Per Gessle, David Koller, Vlasta Redl, Zdeněk Bína či Thom Artway.
3D tiskárna od počátku splňovala naše požadavky na kvalitu, cenu i produktivitu. Neměli jsme proto důvod hledat požadované řešení u jiného prodejce.
Petr Fuch
CEO Furch Guitars
Prototypování i výroba
3D tiskárnu Stratasys Objet30 V5 s technologií PolyJet využívá společnost Furch Guitars necelý rok. A to k výrobě ergonomického prvku Bevel Duo, který aplikují na vybrané modely jejich akustických kytar. Tento prvek je tvořen dvěma typy zkosení hran nástroje – předního předloktního a zadního žeberního. Jejich kombinace poskytuje hráčům až několikanásobně vyšší pohodlí během hry a zároveň zvyšuje exkluzivní vzhled kytary.
Tento ergonomický prvek Bevel Duo dosud vyráběli ručně, a to ze dřeva. Jedná se o velmi pracný a časově náročný proces, u něhož je důležitá preciznost. Z tohoto důvodu ho doposud aplikovali pouze na nejdražší modely a zakázkovou výrobu. Jeho velká obliba však postupně vedla k hledání nových inovativních možností, jak jej umístit i na cenově dostupnější modely a nabídnout tak jeho výhody širšímu okruhu hráčů. 3D tisk se zde ukázal být ideálním řešením.
Furch Guitars zvolil technologii 3D tisku především kvůli její přesnosti a flexibilitě. S pomocí technologie PolyJet, jež nanáší jednotlivé vrstvy, v nichž současně vytvrzuje UV aktivní tekutinu do požadovaného tvaru s přesností až na 15 tisícin milimetru. V případě potřeby lze zvolený tvar přeprogramováním libovolně přizpůsobit a v budoucnu ho snáze využít i pro další tvary těla jejich kytar. 3D tisk tak představuje značnou výhodu oproti klasickým lisovacím formám, které je potřeba vyrobit znovu.