3D tisk z kovů v obranném průmyslu jako úspora času a nákladů

Využití 3D tisku v obranném průmyslu není dnes žádnou novinkou. Obecně se aditivní výroba používá všude, kde je potenciál pro inovativní a rychlou výrobu. Přesvědčila se o tom i společnost Czech Small Arms, výrobce střelných zbraní, která využila našich služeb 3D tisku z kovů.

Hlavní výrobní strategií je kvalita za přijatelnou cenu, a to i s důrazem na stálý rozvoj a inovaci výroby. Právě proto oslovili naši společnost, jako odborníka na trhu s 3D technologiemi, abychom jim pomohli se zakázkovým tiskem drobných prototypových dílů.

Konstruktér Ing. Peter Fronk se rozhodl vyzkoušet aditivní technologie jako vhodnou náhradu ke stávající výrobě, a to především z kapacitních důvodů. Pro výrobu prototypů není běžně dostupná kapacita na obráběcích a jiných konvenčních strojích, protože jsou obvykle plně vytíženy sériovou výrobou. Navíc ve společnosti Czech Small Arms potřebovali urychit vývoj, tak aby proběhl v co nejkratším možném čase pro otestování funkčnosti. Jednalo se především o součástky pro vyzkoušení funkce spoušťového mechanismu a další menší díly ve vývojovém projektu osobní obranné pistole.

Hledání vhodného dodavatele, který by splnil všechny podmínky, ať už ty časové, nebo i s ohledem na materiál, se ukázalo jako běh na dlouhou trať. Peter Fronk poptal několik dodavatelů, kteří nabízejí služby 3D tisku, a jednoho z nich dokonce využili. Konkurenční nabídka však byla finančně náročnější. Poté se Peter setkal s našimi specialisty, kteří se věnují službám 3D tisku z kovů, a ti našli mnohem vhodnější a úspornější řešení při zachování kvality

Společnost Czech Small Arms z Jablůnky nad Bečvou jako jediná na světě vyrábí legendární střelné zbraně Sa vz. 58 a Sa vz. 61.

Jednalo se o výrobu dílů v 3D tiskárně s technologií SLM (Selective Laser Melting), kdy dochází ke spékání tenkých vrstev kovového přášku laserem. Tyto jemné a detailní díly byly přesně vytištěné díky Yb vláknovému laseru o výkonu 100 W, který zajišťuje přesnost dílu s velikostí ohniska 100 mikronů.

Použita byla nerezová ocel 316L, která se vyznačuje především výbornou odolností proti korozi, rázovou houževnatostí a dobrou svařitelností . Pro zlepšení povrchové tvrdosti tištěných dílů byla následně použita plynová nitridace, která přinesla skvělé výsledky. 

A jak zmiňuje Peter Fronk: „Snížili jsme časovou náročnost výroby ze zhruba 2 měsíců na 2 týdny při zachovaní dostatečné kvality a dokonce snížení nákladů.“ Samotný tisk trval něco málo přes osm hodin, což je obrovský rozdíl oproti klasické výrobě – třískovému obrábění, při kterém by mohl prototypovací proces zabrat i víc než měsíc.

Výtisky ve společnosti Czech Small Arms používají již dva měsíce a jsou s nimi naprosto spokojeni. Jako klíčový důvod, proč spolupracují s naší společností, zmiňuje Peter Fronk hlavně rychlost výroby. Jako druhý bod hned dodává, že nebyla narušena kvalita, která je stále dostačující a pro účely samotného prototypování je optimální. A jako poslední, ale důležitý bod, jsou ušetřené náklady – především oproti klasickému třískovému obrábění v celém jeho procesu od úspory materiálu, pořizování speciálně broušených nástrojů a výroby přípravků pro upnutí až po tvorbu programů a ve finále odpracovaný čas a amortizaci CNC strojů.

MCAE Případová studie - Czech Small Arms

Stáhněte si naši případovou studii

Získejte inspiraci a nápady pro své vlastní projekty a cíle. Stáhněte si naši případovou studii a objevte, jak jsme pomohli našim klientům řešit jejich výzvy a jaké strategie jsme použili k dosažení úspěchu.