Ochrana památek ve 21. století
Digitalizovali jsme pomník hrdinům od Zborova
Na objednávku Československé obce legionářské a se svolením Městského úřadu Blansko digitalizovala společnost MCAE Systems pomník Hrdinům od Zborova. Digitalizace probíhala neinvazivní metodou pomocí optického měřicího systému ATOS 5 od firmy ZEISS. Cílem projektu bylo získat digitalizovaný obraz sochy pro její uchování, aby se tato kulturní památka mohla předávat z generace na generaci.
Blanenský pomník hrdinům od Zborova se nachází v parku na nábřeží řeky Svitavy a byl odlit roku 1933 v blanenských železárnách podle modelu akademického sochaře Karla Babky. Socha byla za okupace uschována a na své místo nainstalována v roce 1947, díky čemuž je také pravděpodobně jedinou z trojice soch, která se z tohoto konkvolutu zachovala. Postava bojovníka byla vytvořena podle legionáře Bohumila Sypěny a je zachycena v útočném postoji, zatímco v rukou svírá pušku s nasazeným bodákem. Pomník stojí na žulovém soklu a hrubě opracovaném kameni doplněným o žulovou desku s dedikačním nápisem.
Získaná data lze zpětně použít pro vytvoření duplikátu sochy, a to buď pomocí 3D tisku z plastů či kovů, anebo frézováním modelu v reálné velikosti do dřeva či polystyrénu.
Nové inovativní možnosti návrhu
Digitalizaci pomníku jsme provedli průmyslovým skenerem ATOS 5 od firmy ZEISS, který je velmi přesný a rychlý. Díky modrému světlu této technologie mohlo skenování probíhat za běžných světelných podmínek. Výkonné kamery s krátkými časy expozice se hodí pro měření jakéhokoli typu povrchů a umožňují měření rychlostí až sto snímků za vteřinu. Výsledná data mají vysoké rozlišení a jsou velmi přesná (až do 0,2 mm) – přesně proto byla tato technologie pro skenování legionáře tou správnou volbou. Data jsme po zpracování výstupu upravili a vygenerovali do souboru stl.
Získaná data lze zpětně použít pro vytvoření duplikátu sochy, a to buď pomocí 3D tisku z plastů či kovů, anebo frézováním modelu v reálné velikosti do dřeva či polystyrénu. Tyto modely se pak dají využívat při tvorbě forem na odlití, což zaručuje rychlou výrobu kopie. Vysoce kvalitní uchovaná data se tak dají kdykoli později použít, a je proto důležité usilovat u kulturních památek právě o jejich digitalizaci.
Nové inovativní možnosti návrhu
Z digitálních dat jsme pak měli možnost vytisknout modely legionáře, jejichž tisk trval necelých 43 hodin. Použili jsme k tomu tiskárnu Stratasys J55 Prime, cenově dostupnou technologii určenou pro kancelářské použití. 3D tiskárna nabízí nejen kvalitní a přesný tisk, ale také téměř 500 000 barev podle vzorníku Pantone a zhotovení plnobarevných modelů s jemnými detaily. Celý proces výroby je rychlý a jednoduchý. Tiskárna propojuje kvalitní zpracování technologie PolyJet s kompaktním designem a je vybavena rotační tiskovou platformou, která zajišťuje vynikající kvalitu povrchu i tisku.
Technologie je kompatibilní s širokou škálou různých materiálů. Při výrobě modelů legionářů jsme použili odstíny materiálu Vero, který se díky svým mechanickým a teplotním vlastnostem hodí k výrobě designových modelů, funkčních prototypů nebo dílů koncového použití. Rozpustný podpůrný materiál SUP710 nevyžaduje ruční odstraňování a usnadňuje následný postprocessing.
Česká obec legionářská také v Brně v září minulého roku pořádala konferenci, v rámci které jsme měli možnost prezentovat jak tento projekt vznikal a představit vytištěné repliky pomníku.